bos logo
bos çekim teknikleri eğitim videoları eğitim kitapçıkları eğitmen iletişim bos logo

 
  Eğitim Künyesi  
 
DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARI
Yayın Tarihi: 19/01/2012
 
  Yazan: Can Paçacıoğlu
Sayfa Sayısı: 11

 

bos
  Eğitim Özeti  
 
Dijital fotoğraf makinaları

Bu eğitimde, dijital fotoğraf makinalarının teknik özelliklerini, türlerini ve makina alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

Bundan 8-10 yıl öncesine kadar kullandığımız fotoğrafçılık ekipmanları, geri dönülemez şekilde değişime uğramış durumdadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önceleri bir çok fotoğrafçı tarafından tepkiyle karşılanan digital fotoğraf makinaları, artık piyasanın tamanına yakınını ele geçirmiş durumdadır. Dia pozitif bulmak ve banyo ettirmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Ancak bu hızlı değişim, digital fotoğraf makinaları hakkında bazı yanlış ve eksik bilgilerin de ortalıkta dolaşmasına ve fotoğrafçılığa başlamak isteyenlerin tercih yaparken yanılmalarına yol açmaktadır. İş özellikle de baskı almaya geldiğinde çok sayıda amatör fotoğrafçı çıkan sonuçlardan büyük hayal kırıklığı duymaktadır.

Aslında dijital fotoğraf makinaları ile fotoğraf çekmekle, dia pozitif makinalarla çekim yapmak arasında, fotoğrafın temel prensipleri açısından pek fark yoktur. Ancak makina kullanımı ve fotoğrafı işleme açısından bir çok fark vardır.

Bu eğitimde önce dijital fotoğraf makinalarının türlerine, daha sonra da bu makinaları oluşturan parçalara değineceğiz. Bu eğitim nasıl fotoğraf çekileceği üzerine değil, kendi ihtiyacımıza uygun fotoğraf makinasını nelere dikkat ederek almamız gerektiği üzerinedir. Fotoğraf makinaları ve teknoloji çok hızlı değiştiğinden buradaki bazı bilgiler güncel kalamayabilir ancak makina alırken sormamız geren sorular genellikle benzer olacaktır. ...
 

bos
  Paylaş  
 
  

bos
  Eğitimler Hakkında Yorumlar  
 
Sonunda Türkçe ve kolay anlaşılır eğitimlere kavuştuk.

Çoğunun ücetsiz olması da ayrıca çok güzel.

Çok teşekkürler.

 
  Doğan Keskinel  

bos