bos logo
bos çekim teknikleri eğitim videoları eğitim kitapçıkları eğitmen iletişim bos logo

 
  Eğitim Künyesi  
 
BEYAZ AYARI
Yayın Tarihi: 10/12/2011
 
  Yazan: Can Paçacıoğlu
Sayfa Sayısı: 8

 

bos
  Eğitim Özeti  
 
Beyaz Ayarı (White Balance)

Bu eğitimde, dijital fotoğraf makinalarındaki beyaz ayarının ne olduğunu anlamaya çalışacağız ve doğru beyaz ayarı seçmenin önemine değineceğiz.

Dijital fotoğraf makinalarının fotoğrafçılara getirdiği en önemli yeniliklerden biri beyaz ayarıdır.

Fotoğrafçılar, diapozitif filmler ile çekim yaparken, çekecekleri ortama ve ışığa göre film seçmek ve filmin tamamı bitene kadar bu filmi kullanmak zorundaydılar. Sürekli film değiştiremedikleri için de çeşitli filtreler arayıcılığıyla ışığın ısısını filme doğru aktarmaya çalışırlardı. Örneğin florasan ışığında çekilen fotoğrafın renklerini düzgün kaydedebilmek için, ya önceden özel bir film kullanmaları ya da o ışığa duyarlı bir filtre takmış olmaları gerekliydi. Aksi takdirde rahatsız edici bir yeşil tonla karşılaşılırdı.

Özellikle iç mekan çekimlerde standart gün ışığı filmleriyle çekim yaparken özel filtreler kullanılmadığı zaman mutlaka sarıya kaçan fotoğraflar olurdu. Bunun sebebi, ortamdaki ışığın Kelvin derecesi ile, bu görüntünün kaydedildiği dia pozitifin ya da negatif filmin Kelvin derecesinin farklı olmasıdır.

Işığın renk sıcaklığı (ısısı)

Işığın renk sıcaklığı, Kelvin (K) değeri ile ölçülür. Renk sıcaklığı siyah bir kütlenin farklı sıcaklıklarda yaydığı renk olarak tanımlanır. Düşük değerler daha sıcak tonları, yüksek değerler ise daha soğuk tonları ifade eder. Basit bir genelleme yaparsak, akkor ampul ışığı 3.000K civarıdır. Gün ışığı ise 5.500K kabul edilir. Açık alanda gölge ise kabaca 8.000K civarıdır. ...
 

bos
  Paylaş  
 
  

bos
  Eğitimler Hakkında Yorumlar  
 
Sonunda Türkçe ve kolay anlaşılır eğitimlere kavuştuk.

Çoğunun ücetsiz olması da ayrıca çok güzel.

Çok teşekkürler.

 
  Doğan Keskinel  

bos