bos logo
bos çekim teknikleri eğitim videoları eğitim kitapçıkları eğitmen iletişim bos logo

 
  Eğitim Künyesi  
 
UNSHARP MASK
Yayın Tarihi: 05/01/2012
 
  Yazan: Can Paçacıoğlu
Sayfa Sayısı: 8

 

bos
  Eğitim Özeti  
 
Unsharp Mask

Bu eğitimde, fotoğrafın bilgisayar ortamında işlenme aşamasında (aydınlık odada) en fazla kullanacağımız ve özellikle baskı aşaması için hayati olan keskinleştirme konusunu işleyeceğiz.

Dijital fotoğraf makinaları ile çekilen fotoğraflarda algılayıcıların özelliğinden kaynaklanan bir keskinlik sorunu vardır. Bu sorun algılayıcıların yapısı ile ilgilidir.

Günümüzün en popüler algılayıcıları (ister CMOS ister CDD olsun) üzerlerinde milyonlarca fotodiyot bulundurur. Deklanşöre bastığımızda, bu diyotlar ışık partiküllerini tutarlar. Diyotlar renk körü olduklarından, üzerlerine düşen ışığın rengini algılayamazlar. Bu nedenle diyot pikselleri üzerinde kırmızı, yeşil ve mavi renk filtreler bulunur.

Algılayıcı dediğimiz bileşen bu fotodiyotların yayana dizilmesinden oluşmuştur ve her piksel kendi filtresi olan rengi kaydeder.

Daha sonra bu renk bilgileri makinadaki işlemci yardımıyla yorumlanır ve bu şekilde fotoğraftaki tüm renkler oluşturulur. Bu yorumlama her pikselin çevresindeki piksellerin renk yoğunluğuna bağlı olarak gerçekleşir. ...
 

bos
  Paylaş  
 
  

bos
  Eğitimler Hakkında Yorumlar  
 
Bazı fotoğrafların nasıl çekildiği ve işlendiğini çok merak ederdim.

Sayenizde ben de yavaş yavaş bu tür fotoğraflara sahip olmayı başaracağım inşallah.

 
  Kemalettin İşler  

bos