bos logo
bos çekim teknikleri eğitim videoları eğitim kitapçıkları eğitmen iletişim bos logo 
  Eğitim Künyesi  
 
PHOTOSHOP'TA UNSHARP MASK KULLANIMI
Yayın Tarihi: 08/02/2012
 
  Eğitmen: Can Paçacıoğlu
Video Edit: Salih Göle
Süresi: 7.11 dakika

 

bos
  Eğitim Özeti  
 
Unsharp Mask

Bu eğitimde, fotoğrafın bilgisayar ortamında işlenme aşamasında (aydınlık odada) en fazla kullanacağımız ve özellikle baskı aşaması için hayati olan keskinleştirme konusunu işleyeceğiz.
Bir fotoğrafta yapacağınız her işlem fotoğrafın keskinliğini azaltacağından (renk düzeltme, boyutlandırma, levels ya da curves ayarlarını değiştirme ve çeşitli filtreler gibi) fotoğraf üzerinde yapacağımız son değişiklik keskinlik olmalıdır.
Keskinlik uygulayacağımız fotoğrafın diğer tüm yapmak istediğimiz müdahaleleri bittikten sonra, Photoshop’ta filter menüsü altında, keskinlik (sharpen) seçeneğine geliyor ve burada unsahrp mask seçeneğini tıklıyoruz.
Unsharp mask filtresi, fotoğraftaki renk geçişlerindeki kontrastı yükselterek fotoğrafı daha keskin hale getirir.
Fotoğrafa göre filtrenin ayarları ile oynamamız gerekecektir. Burada oynayabileceğimiz 3 değer vardır.
Miktar (Amount):
Filtrenin fotoğrafa hangi oranda uygulanacağını ifade eder. Küçük boyutlu fotoğraflarda 50 civarı değerler yeterli olabilmekteyken, büyük boyutlu fotoğraflarda 100 - 200 arası değerler genelde daha iyi sonuç vermektedir. Tabii bu değer diğer seçeneklerde kullandığımız oranlarla da ilişkilidir.
Çap (Radius):
Filtrenin fotoğraftaki renk geçişlerinde etki edeceği çapın değeridir. Bu ayarın fazla olması fotoğrafı bozacağından genelde bir ile iki arası bir değer uygun olacaktır.
Eşik (Thresold):
Eşik değeri ardışık piksellerin renklerinin (ton olarak) birbirinden ne kadar farklı olursa filtrenin bu bölgede kullanılması gerektiğine karar veren değerdir.
Çok düşük bir değer seçersek fotoğraf üzerindeki birçok piksel üzerinde keskinleştirme gerçekleşecektir. Çok yüksek bir değer seçersek de bu sefer sadece çok belirgin kenarlarda keskinleştirme olacaktır ve fotoğrafın tümüne etki etmeyecektir. ...
 

bos
  Paylaş  
 
  

bos
  Eğitimler Hakkında Yorumlar  
 
Bazı fotoğrafların nasıl çekildiği ve işlendiğini çok merak ederdim.

Sayenizde ben de yavaş yavaş bu tür fotoğraflara sahip olmayı başaracağım inşallah.

 
  Kemalettin İşler  

bos